Krakow, Poland, 28th May 2022

The conferences will be organized at a different time.
The new date will be announced as soon as possible.

After Russia's aggression against Ukraine, many people are trying to help refugees. We decided to support Ukraine by doing what we are best at. That is why we decided to join forces and raise money, providing a top quality conference.

In addition to the Devoxx Poland conference, which will be held on 22-24 June 2022, we are organizing a one-day event in Krakow on 28 May 2022.

All profits will go to charities that support war refugees. 


The event is intended for all developers (regardless of the technology used), and the main language will be Polish. However, for those who would like to help remotely, we will also have "Virtual Support" tickets.


Register your e-mail address so that we can notify you when registration has started. We will only have 400 tickets and the list of speakers is amazing.

Our Speakers

Paweł Szulc
Jarek Pałka
Sławek Sobótka
Mariusz Gil
Ola Kunysz
Dariusz Mydlarz
Oskar Dudycz
Sebastian Rabiej
Piotr Stapp
Grzegorz Piwowarek
Sebastian Gębski
Jakub Gutkowski
Tomasz Manugiewicz
Paweł Rekowski
Krzysztof Rakowski
Rafał Legiędź
Dorota Szul
Maciej Świderski
Szymon Paluch
Tomasz Dubikowski
Paweł Piwosz

Agenda


Room 3A

Room 3B

Room 4A

9:00 - 9:50

Nix All The Things!

Paweł Szulc

Web3 101 – fundamenty internetu przyszłości

Szymon Paluch

Czy da się zrobić całe CI/CD dla Serverless używając tylko AWS?

Paweł Piwosz

10:10 - 11:00

Divide & Conquer - Context Mapping

Mariusz Gil

Problem pojawienia się skali

Jakub Gutkowski

Hazelcast 5.1 - The Hitchhiker's Guide

Grzegorz Piwowarek

11:20 - 12:10

Zdarzeniowe rewolucje, czyli od monolitu do Event Sourcing w praktyce

Oskar Dudycz

Developers Kryptonite

Sebastian Rabiej

Rozwijasz się czy zwijasz? Nie stań się IT-dinozaurem

Paweł Rekowski, Krzysztof Rakowski

12:10 - 13:10

Lunch Break

13:10 - 14:00

Logiczne podejście do logiki

Sławek Sobótka

Bilety na Ligę Mistrzów w miesiąc?!? WHAT?? – czyli w czym chmura może nam pomóc

Piotr Stapp

From Flatland to Spaceland

Rafał Legiędź

14:20 - 15:10

Dla tych, co lubią psuć: Chaos Engineering na AWS

Sebatian Gębski

Kierunek: jakość

Ola Kunysz

Chcesz awansować? Naucz się efektywnie mówić do innych – czyli public speaking w praktyce

Tomasz Manugiewicz

15:30 - 16:20

Bare Metal Java

Jarek Pałka

Monitorowanie aplikacji w Javie z Grafaną i Prometheusem

Dariusz Mydlarz

Jak w 40 minut stworzyć funkcjonalną aplikację?

Dorota Szul

16:40 - 17:30

Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie

Tomasz Dubikowski

Java i workflow jako funckcje niezależne od dostawcy chmury

Maciej Świderski

Supporters

If your company wants to support our mission, please let us know at sponsors@devoxx.pl

Gold

Silver

Get Your Ticket

This is very special event, so our approach for tickets is also very special.

You can choose between Online and In Person participation.

For In Person participation there are tickets from 100 to 500 PLN. Each ticket gives you the same - access to all sessions, lunch and coffee breaks. You choose how much money you want to donate. We just need to know how many people be there in person to prepare catering.

For Online tickets there is only one price - 100 PLN. If you want to donate more, just buy couple tickets for the same person.

First payment option (preferred way):
Go ahead and make registration and then pay the amount to our bank account provided in confirmation email. In such case you will be able to get VAT Invoice, so you can easily use your training budget, etc. All net profit from selling tickets we will pass to charities that provides humanitarian help for Ukraine (e.g. PAH). After the conference we will publish information how much money we have collected and where we spent it.

Second payment option (only if you don't need invoice):
Go ahead and make registration (just don't request invoice). Donate at least the selected net amount directly to charity that provides help for Ukraine with a "Devoxx For Ukraine - Your Name" description. After you donate please send us payment confirmation (bank transfer confirmation or screenshot from charity website with you donation, etc.). We will mark your registration as paid. Please note, that in this case you will not get VAT Invoice from us.

ONLINE
  • Access to Video Streaming platform
  • 20+ Conference sessions
  • Full access to Devoxx For Ukraine video recording

min. 100 PLN

25 EUR

+23% VAT 

Talks

Nix All The Things!

Paweł Szulc

TBD

Web3 101 – fundamenty internetu przyszłości

Szymon Paluch

Świat technologii IT zmienia się w oszałamiającym tempie, dlatego warto mieć na uwadze, to jak może wyglądać jego przyszłość, a może być nią Web3, czyli najgorętszy temat świata IT w 2021 roku. Czym jednak jest WEB3? Jaki jest jego status? Czym różni się on od rozwiązań znanych z Web2? Jakie wyzwania stawia on przed programistami? Jak już teraz rozwinąć swoją aplikację o możliwość komunikacji z zdecentralizowanym rejestrem danych typu blockchain? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas tej prelekcji, która stanowi wprowadzenie do fundamentów świata Web3... przyszłość jest dzisiaj!

Czy da się zrobić całe CI/CD dla Serverless używając tylko AWS?

Paweł Piwosz

Czym jest Serverless, CI/CD i jakich serwisów użyć w AWS, by skonstruować w pełni funcjonalny proces dostarczania kodu. Czy w ogóle da się to zrobić?
W trakcie prezentacji poznamy nie tylko wszystkie serwisy potrzebne do przygotowania takiego procesu, ale zobaczymy na żywo i w praktyce jak to działa.

Divide & Conquer - Context Mapping

Mariusz Gil

Zmiana. Jedyna stała rzecz w życiu i projekcie IT, bo przecież niemal zawsze wymagania będą ulegały kolejnym zmianom. I tu czasem powstaje duży problem, ponieważ zmiana w jednej części systemu pociąga za sobą kaskady zmiany w innych miejscach. Ale w naszym developerskim toolboksie mamy narzędzia Bounded Contextu i Context Mappingu, dzięki którym możemy zapanować nad tym chaosem, zaprojektować granice modeli w systemie czy ustalić sposoby ich łączenia. A to otwiera nam już drogę do strategicznych decyzji architektonicznych i organizacji zespołów. Krótki mówiąc - dziel, łącz i zwyciężaj!

Problem pojawienia się skali

Jakub Gutkowski

Jeżeli wchodzimy w firmę która już ma skalę i działający system często nie dostrzegamy trybików które powodują, że to wszystko działa. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko jest piękne. Każdy system i organizacja ma swoje problemy. Jednak inaczej to wygląda kiedy wchodzi się do takiej firmy a inaczej kiedy produkt firmy nagle musi zostać wyskalowany. Bardzo często okazuje się wtedy że czegoś nam brakuje. Na prezentacji opowiem o trybikach których nam zabrakło a które trzeba było wsadzić w odpowiednie miejsce by móc nie tylko się odpowiednio wyskalować ale by też nie pójść z torbami.

Nie będzie to stricte techniczna prezentacja, jednak kombinacja organizacyjno-strukturowo-techniczna - czyli jakie wyzwania trzeba rozwiązać kiedy "zaskoczy nas skala" tak jak "zima zaskakuje kierowców"*
* czytaj, lista otwarta wyzwań

Hazelcast 5.1 - The Hitchhiker's Guide

Grzegorz Piwowarek

Most of you probably heard about distributed caching being the most common application of Hazelcast, but Hazelcast is no longer a cache – I bet not many of you heard about CRDTs, HyperLogLog, CP Subsystem, or real-time stream processing.

During this talk, we’ll go for a quick journey around Hazelcast’s ecosystem, revisit basic functionality, and have a look at some of its hidden flavours. Even if that’s way too much for your use case, there’s still a lot for an engineer to learn from studying these concepts.

Zdarzeniowe rewolucje, czyli od monolitu do Event Sourcing w praktyce

Oskar Dudycz

CRUD i monolit to nic złego, ale Event Sourcing ma swoje zalety. Nie tracimy w nim żadnych informacji biznesowych. Ułatwia on zrozumienie procesu oraz luźniejsze powiązanie modułów. W trakcie prezentacji weźmiemy na warsztat klasyczną aplikację i zobaczymy jak przetransformować ją do aplikacji używającej Event Sourcing. Dowiemy się też czy naprawdę warto, co możemy zyskać oraz jakie strategie objąć. Wszystko to poparte praktycznym przykładzem.

Developers Kryptonite

Sebastian Rabiej

Clark Kent AKA Superman jest jednym z największych superbohaterów naszych czasów, ale nawet on ma coś, co sprawia, że jest on podatny na obrażenia oraz mniej niesamowity. To właśnie kryptonit go osłabia. Developerzy niczym superbohaterowie, również mają swój kryptonit. W trakcie prezentacji postaram się Wam przedstawić, co i dlaczego sprawia, że developerzy są mniej skuteczni, a zarazem mniej zadowoleni ze swoich projektów. Porozmawiamy o architekturze jak i również poruszymy tematy psychologii. Zapraszam.

Rozwijasz się czy zwijasz? Nie stań się IT-dinozaurem

Paweł Rekowski, Krzysztof Rakowski

Niektórzy uważają, że wystarczy nauczyć się jakiegoś rzemiosła (języka programowania, frameworka, metody pracy) i potem już można pracować do zasłużonej emerytury. Niestety (a może na szczęście?) w świecie IT taki schemat od pewnego czasu nie funkcjonuje. Ci, którzy nie uczą się – nie tylko stoją w miejscu, ale się cofają. Nowi koledzy i koleżanki przychodzą, awansują, robią coraz ciekawsze projekty. A Ty cały czas klepiesz to samo i czujesz, że coś jest nie tak.
Specjaliści IT dowiedzą się z tej prezentacji, co zrobić, żeby nie podzielić losu dinozaurów. Starszym damy impuls do wyrwania się z okowów “zasiedzenia” w tym, co umieją a młodszym – plan, jak nie stać się prehistorycznym gadem :)

Logiczne podejście do logiki

Sławek Sobótka

IF IFowi nierówny! Niektóre IFy robią więcej pieniędzy dla biznesu, a inne mniej. Niektóre zmieniają się częściej, a inne rzadziej. Niektóre zmienić łatwiej, a inne trudniej. Niektóre może napisać pre-junior-kontraktor, a inne już nie.

Podczas prezentacji będziemy wyłuskiwać z ośmiotysięcznych pagórków obornika różne rodzaje logiki i zamykać je w odpowiednich building blockach. Ale nie takich z frameworków do CRUDów!

Bilety na Ligę Mistrzów w miesiąc?!? WHAT?? – czyli w czym chmura może nam pomóc

Piotr Stapp

Wyobraź sobie następującą sytuację. Pracujesz sobie w pewnej firmie i na drzwiach masz tabliczkę (do wyboru): “senior architekt”, “główny projektant” albo po prostu “Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać” 😉. Przybiega do Ciebie szef wszystkich szefów, czyli jak wiadomo Krzysztof Jarzyna ze Szczecina i zaczyna monolog z następującym tekstem: “Nasi handlowcy odnieśli wczoraj ZAJE…ISTY sukces. Robimy apkę dla do losowania biletów na finały Ligi Mistrzów!”. Ty patrzysz nerwowo w kalendarz, szybko wrzucasz w Google potwierdzenie terminu i już wiesz – mamy tylko miesiąc na dostarczenie aplikacji.

O czym będzie w prezentacji:
– jakich komponentów możemy użyć w chmurze na przykładzie Azure
– dlaczego A jest lepsze niż B, B lepsze niż C, a C lepsze niż A (i mamy rekurencje 😋)
– czy zawsze Azure czy może jednak nie?
– a dlaczego nie AWS/GCP/Alibaba?
– itd. itp

From Flatland to Spaceland

Rafał Legiędź

For decades we've been digitalizing almost every aspect of the physical world: text, images, objects, machines, health statistics and even social interactions. We're accumulating incredible amounts of data with unimaginable pace. Yet, whenever we want to convey digital information, we rely on its 2D projection, whereas humans think and reason spatially.

With a rise of AR technologies, we can break through flat screens and start projecting 3D content into the world around us. But regardless of display technology, how do we place content spatially and contextually on objects and locations? How do we enable it to be persistent and therefore experienced by multiple parties?

In this talk, you'll get to know how tech companies like Microsoft (Azure Spatial Anchors, Azure Digital Twins), Google (Cloud Anchors) or Facebook (LiveMaps) are attempting to create a digital twin of the world. You'll see possible applications and will be presented with a set of tools you could leverage to start bridging the gap between digital and real.

Let's start painting the world with data!

Dla tych, co lubią psuć: Chaos Engineering na AWS

Sebatian Gębski

Budując nowoczesne infrastruktury w chmurze, dużo czasu poświęcamy na zagadnienia takie jak odporność na błędy (fault tolerance, resilience), auto-skalowanie i reakcje na awarie (self-healing, disaster recovery). Mechanizmy, których do tego używamy to jednak przede wszystkim kod i parametryzacja - jedno i drugie może zawierać błędy, więc niezbędne jest ich testowanie. Ale jak testować reakcję systemu na awarię? Oczywiście ... psując coś ;) Na tym (w skrócie) polega Chaos Engineering: wywołujemy kontrolowany problem i obserwujemy jak nasze mechanizmy obronne sobie z nim radzą.

Sesja będzie poświęcona Chaos Engineeringowi na AWS w praktyce - jakie narzędzia oferowane przez AWS mogą być pomocne (np. Fault Injection Simulator), jakie usługi można z nimi testować, jak zintegrować eksperymenty Chaos Engineeringowe z innymi usługami AWS (np. CloudWatch, EventBridge). Nadrzędnym celem jest pokazanie (w praktyce), że rozpoczęcie korzystania z Chaos Engineeringu wcale nie musi być tak trudne i czasochłonne jak się wydaje.

Kierunek: jakość

Ola Kunysz

Każdy projekt ma swój unikatowy stos technologiczny, inne meandry logiki biznesowej i niepowtarzalny zespół. Część z nas pracuje nad dojrzałymi produktami, które od wielu lat są na produkcji. Inni nieustannie walczą z czasem wprowadzając innowacje. Definicja jakości w naszych projektach może się bardzo różnić. Są jednak dobre praktyki, które sprawdzą się wszędzie. Są takie kroki, które można podjąć w każdym projekcie i zespole, żeby wytwarzane przez nas oprogramowanie było lepszej jakości. Opowiem o tym, jak usprawnić komunikację i procesy oraz jakich narzędzi możemy użyć, żeby nie wstydzić się owoców naszej pracy.

Chcesz awansować? Naucz się efektywnie mówić do innych – czyli public speaking w praktyce

Tomasz Manugiewicz

Każde zabranie głosu jest tak naprawdę wystąpieniem publicznym. Od tego, jak dobrymi jesteśmy „speakerami” zależy nasza codzienna praca, kariera i awanse. Szczególnie jest to widoczne w świecie pracy zdalnej.


Czy myślałeś kiedyś nad zbudowaniem swojej marki osobistej?
Czy chcesz, żeby Twoje słowa zostały usłyszane?
Uczestnicząc w tym wystąpieniu, nauczysz się efektywnie prezentować swoje zdanie przed zespołem, szefami, czy publicznością na meetupach.


Z mojego wystąpienia dowiesz się:
- Jak dotrzeć ze swoim przekazem do innych
- Jak oswoić stres przed wystąpienami publicznymi
- Jak krok po kroku zaplanować swój przekaz aby był zapamiętany, a Ty razem z nim.


Czyli jak zostać public speakerem w weekend 😊

Bare Metal Java

Jarek Pałka

Java, a tak naprawdę JVM, cieszy się zasłużoną sławą platformy nieprzyjaznej dla sprzętu, a co za tym idzie, nikt poważny (oprócz Apache Kafka, Elastic, Cassandra i Neo4j) nie będzie
budował baz danych, kolejek i innych rozwiązań gdzie "mechanical sympathy" jest kluczowe.
Garbage collector, spekulujący JIT, brak kontroli nad "object layout", fatalne wsparcie (głównie przez brak abstrakcji) dla funkcji nowoczesnych procesorów i systemów operacyjnych.
I do tego jeszcze JNI (kto tam był to wiem o czym mówię). (O implementacji IO nawet przez szacunek do samych siebie, nie wspominam)

Celem tej prezentacji jest odczarowanie tych mitów i pokazanie jak wiele wysiłku ostatnio idzie ostatnio w uczynienie JVM bardziej przyjaznego dla sprzętu.
Będzie o API których są jeszcze w fazie inkubacji (choć niektóre jeszcze nie dojrzały do tego, a niektóre są już stabilne). API których, być może nigdy w życiu nie zobaczycie, a które będą w przyszłości stanowić fundament baz danych, czy kolejek.

Zaczniemy od Unsafe, by nadać rys historyczny. By potem pokazać, foreign memory access, czyli jak bezpiecznie pracować z pamięcią poza stertą oraz
foreign functions interface, czyli jak wywołać C z Java ( i w drugą stronę ).

Wszystko polane sosem niedziałających przykładów i przekłamanych micro benchmarków i OpenJDK skompilowanego na pięć minut przed prezentacją.

Monitorowanie aplikacji w Javie z Grafaną i Prometheusem

Dariusz Mydlarz

W życiu każdego developera przychodzi moment, gdy jego kod trafia na produkcję.
Wzorce obiektowe, zasady SOLID i najlepsze praktyki pisania kodu przestają teraz mieć znaczenie.
Liczy się to jak i czy system będzie działał z realnym ruchem użytkowników.
Jak się tego dowiedzieć?
Poprzez obserwację!
Jednym ze sposobów jest zbieranie i analizowanie metryk.
W tej prezentacji pokażę Ci jak można zacząć zbierać metryki w Javowej z wykorzystaniem takich narzędzi jak Prometheus i Grafana.

Od teraz będziesz mógł spać spokojnie(j)!

Jak w 40 minut stworzyć funkcjonalną aplikację?

Dorota Szul

Wydaje Ci się, że tworzenie aplikacji webowej to żmudna praca? Konfiguracja środowiska, zbudowanie pipe-linu, stworzenie layoutu, konfiguracja warstwy danych i wreszcie można zabrać się za implementacje. Pewnie słyszałeś, albo używałeś narzędzi, które udostępniają gotowe środowiska i komponenty, ale wydawało Ci się że rozwiązania tak budowane są ograniczone i szablonowe? Jeśli tak - ta prezentacja jest dla Ciebie. Dowiesz się, jak łatwo i szybko zbudować estetyczne i elastyczne rozwiązania na nowoczesnych platformach high productivity platform as a service, na przykładzie platformy Mendix.

Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie

Tomasz Dubikowski

Macie czasem poczucie, że w pracy czujecie się jak w piekle? Mimo ‘software developer’ w nazwie stanowiska kodowanie zaczyna być rzadsze, albo wręcz całkiem znika z dnia pracy. Cały czas zalewają nas nowe wymagania, ale nie zawsze wymagają napisania chociażby linii kodu. Spotkania, calle, ustalenia, discovery, modelingi, stormingi zamiast starego, dobrego naparzania kodu.

Nie gwarantuje, że z tego piekła da się wydostać, ale może chociaż postarajmy się żeby było nam w nim łatwiej.

Java i workflow jako funckcje niezależne od dostawcy chmury

Maciej Świderski

Serverless staje się coraz bardziej popularny, aczkolwiek Java nie była traktowana jako najlepszy kandydat do tego typu wdrożeń. Dzięki wielu incjatywom 
tj. GraalVM, Quarkus, Micronout itp. sytuacja się diametralnie zmieniła. Praktycznie każdy z dostawców chmury zapewnia wsparcie dla Javy w celu tworzenia funkcji 
aczkolwiek wszystkie opierają się na różnych sposobach budowania tych funkcji.


Na tej prezentacji, Maciej wprowadzi nastepujące zagadnienia:
- Funqy - framework do budowania funkcji w oparciu o Quarkus'a
- Workflows - zarówno graficzne jak i deklaratywne sposoby opisywania logiki biznesowej

w celu zaprezentowania jak budować rozwiązania serverless w Javie przy użyciu modelu programowania niezależnego od dostawcy chmury na która będzie rozwiazanie to wdrażane.

Prezentacja będzie w głównej mierze kodowaniem na żywo, aby stworzyć funkcje oparte o Funqy i workflows i wdrożenia tych funkcji na Amazon Lambda, Azure Functions czy Google Cloud Functions bez zmiany ani jednej lini kodu źródłowego. Celem prezentacji jest pokazanie, że tworzenie rozwiązań serverless w Javie jest nie tylko możliwe ale również może być w pełni
niezależne od środowiska, na które będzie wdrożone co w dłuższej perspektywie może pozwolić na bezbolesną migracje.

Venue address

ICE Krakow, ul. Marii Konopnickiej 17

Phone number

+48 691 793 877

Email address

info@devoxx.pl